Ekologia i ekonomia - komentarz po obejrzeniu filmu "Piękny umysł"
-Internauto : Kilka lat temu w kinach można było obejrzeć amerykański film pod polskim tytułem "Piękny umysł". Bohater tego filmu jak się dowiadujemy był (fabularyzowana biografia) schizofrenikiem i film kończy się scenami z uroczystości przyznania nagród Nobla. On otrzymuje nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.
Chciał bym Wam wskazać kilka moich spostrzeżeń na temat ekonomii i pracy tego matematyka. Bohater ujawnia w pewnym momencie, że pragnie stworzyć teorię "stuprocentowego osiągania sukcesu", lecz przeżywa załamanie gdy jego wypracowana strategia ponosi porażkę w starciu w grze (zdaje się w "GO" - "GO" to znana z Japonii gra planszowa). W innej wcześniejszej scenie pracuje nad swoją teorią obserwując gołębie dziobiące okruchy na trawniku. Przejdę teraz do sedna mojej myśli.
Otóż podczas zajęć z ekonomii w szkole dowiedziałem się, że ekonomia powstała jako opis zjawisk w rodzaju popytu i podaży z czasów gdy gospodarka ludzka była ściśle związana z przyrodą ożywioną i nieożywioną. Tzn. występowały dość nieregularnie zjawiska urodzaju i klęsk żywiołowych, które decydowały o poziomie podaży towarów żywnościowych i co za tym idzie poziomie życia wszystkich ludzi w danym regionie.